Ośrodek działaj lokalnie

Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej

O Programie / Aktualności / Finał projektu biłgorajskiego rękodzieła

2017-10-10

Finał projektu biłgorajskiego rękodzieła

Jak się dawniej młóciło zboże, jakie produkty są potrzebne do upieczenia piroga biłgorajskiego, jak robi się kulaszę i krężałki albo z czego składa się tradycyjny strój biłgorajsko-tarnogrodzki?

 

To tylko wybrane zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy gry terenowej"Dotknij historii, zachowaj tożsamość", która była jednym z ostatnich elementów projektu "Cuda wianki – rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi".

Nieformalna Grupa "Miłośnicy książek", działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie rozpoczęła jego realizację w lipcu, a uroczyste podsumowanie, połączone z koncertem Kapeli "Rzemyki" odbyło się na józefowskim rynku w czwartek 28 września.

Przez kilka ostatnich tygodni w ramach projektu były organizowane spotkania, związane z kulturą, sztuką i historią regionu, podczas których dzieci poznawały m.in. dawne obrzędy, zwyczaje, przysłowia
i zawody.

W finałowej grze terenowej spotkały się cztery 4-osobowe drużyny gimnazjalistów z Józefowa, Majdanu Nepryskiego
i Tereszpola, które wykonywały zadania w 7 miejscach. Były to m.in. Pawilon Geoturystyczny, Rynek, źródła Nepryszki, ścieżka dydaktyczna przy nadleśnictwie i biblioteka. Jednym z najtrudniejszych zadań okazało się ułożenie autorskiej przyśpiewki biłgorajskiej, a najbardziej zabawne było młócenie zboża cepem, robienie powróseł, a także pranie na tarze i kijanką. Młodzież spisała się bardzo dobrze, a zwycięska ekipa z Tereszpola zdobyła aż 68 na 70 możliwych punktów. Pozostałe zespoły uzyskały minimalnie gorsze wyniki z różnicą do trzech punktów.

Najlepiej w grze poradzili sobie: Weronika KukiełkaAleksandra WujecKlaudia Łata i Karol Kuśmirek, którzy 
w nagrodę otrzymali plecaki turystyczne, zaś pozostałe drużyny odebrały książki i dyplomy, które wręczał Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Zakończenie gry terenowej na miejscowym rynku poprzedził reportaż, podsumowujący projekt "Cuda wianki...", pokazany w bibliotece, a całość zakończył plenerowy koncert józefowskiej Kapeli "Rzemyki". Wśród słuchaczy byli nie tylko uczestnicy projektu, ale również wycieczka szkolna, która tego dnia odwiedziła Józefów oraz grupa bibliotekarzy 
z powiatu tomaszowskiego. Łącznie koncert na rynku zgromadził około 100 widzów.

Projekt "Cuda wianki – rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" dofinansowano ze środków Programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii 
w Polsce 
oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskieji partnerów – Gminę Biłgoraj oraz Miasto Biłgoraj.

Ośrodek Działaj Lokalnie
Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej

ul. T. Kościuszki 65
23-400 Biłgoraj

tel. 84 686-48-77
fax. 84 686-53-93
tel. kom. 606-925-977
e-mail: flzb@lbl.pl

Znajdziesz na na Facebooku
f
© 2018 Net Partners