O Programie / Aktualności / Rozśpiewani w tradycji
Rozśpiewani w tradycji
Celem projektu „Rozśpiewani w tradycji” jest kultywowanie tradycji muzycznych Ziemi Biłgorajskiej, poprzez zachowanie umiejętności śpiewania białym głosem, wyjątkowym i charakterystycznym dla naszego regionu oraz ocalenie od zapomnienia repertuaru tradycyjnych pieśni biłgorajskich.
Działania projektowe realizowane są w dwóch szkołach - w Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej i w Zespole Szkół w Soli i obejmą warsztaty z technik białego śpiewu, naukę repertuaru tradycyjnych pieśni biłgorajskich, wspólne występy młodzieży z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej oraz utworzenie młodzieżowej grupy śpiewaczej kultywującej lokalne tradycje.
20 września i 4 pażdziernika 2017 r. odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty białego śpiewu. Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu to praca nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla śpiewu wiejskiego w kulturach tradycyjnych. Zajęcia są nie tyle procesem opanowywania konkretnego repertuaru pieśniowego, co przede wszystkim pracą nad stylem wokalnym oraz poszerzaniem wiedzy o kompetencjach kulturowych, niezbędnych do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego, jego funkcjonalności i zawartości symbolicznej. Głównym celem zajęć jest przede wszystkim "rozśpiewanie" uczestników, przygotowanie do wejścia w specyfikę śpiewu tradycyjnego oraz zachęta do poznania i zgłębienia walorów swojego głosu.
Warsztaty przeprowadzono w dwóch szkołach - w Woli Dereźniańskiej i w Soli. Wzięło w nich udział ok. 50 uczniów zklasy IV,V,VI i VII, którym bliskie są tradycje Ziemi Biłgorajskiej, którzy lubią śpiewać i chcieliby realizować swoje muzyczne pasję. Poprowadziła je instruktor białego śpiewu pani Marta Graban - Butryn.
Kolejne warsztaty nauki repertuaru tradycyjnych pieśni biłgorajskich odbędą się w październiku i poprowadzi je Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Projekt "Rozśpiewani w tradycji" realizowany przez Zespół Folkowy "Podkowa" i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju został dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie X" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów Gminę Biłgoraj i Miasto Gmina Biłgoraj